Ruční práce


Háčkované bačkůrky, čepičky, hračky ....

15.02.2017

Ruční práce mne provází od dětství. Okoukávala jsem tuze zvědavě, jak se to dělá. Když mi maminka půjčila do ruky háček, hned jsem s její pomocí uháčkovala nepravidelný řetízek. To mi bylo asi 6 let. Pak jsem drhala, zkoušela pletení... První svetr podle vlastního návrhu jsem zvládla ve třinácti. Mezitím jsem šila v ruce, vyšívala. Moc jsem se těšila na kurzy šití, protože ten nádherný předválečný šlapací šicí stroj mne fascinuje dodnes. Napřed jsem do kurzů chodila jen jako doprovod, pak jsem si nechala od šikovné krejčové stříhat už i své modely. Byl to úžasný pocit, když jsem na gymplu (ještě před revolucí) nosila něco originálnějšího, než ostatní. Vlastnoručně ušitá zimní bunda s vlastnoručně upletenou soupravou doplňků... na to jsem pyšná dodnes! Od té doby svou zálibu různě odkládám a zase oprašuji. Samozřejmě se háčkování, pletení a šití docela hodí, když jsou děti malé. To je nekonečná spotřeba oblečení, protože všemu tak rychle odrůstají. Že je to až moc mi občas připomene citlivě můj milovaný muž. Když choval naší malou dcerku a říkal jí sarkasticky : "Chudinko moje vopletená!" a ani nepoznal, že ta soupravička je háčkovaná!

Teď se obliba "handmade" výrobků zase vrací. Jen je to celkem luxusní koníček. (Mám doma menší zásobu klubíček s cenovkou 3,50 Kčs za kus a dnes stojí stejný druh více než desetinásobek.) Momentálně se bavím především háčkováním drobnějších věcí, hlavně jako pozornost pro rodiče novorozených zlatíček. Od bačkůrek a ponožtiček jsem přešla na hračky a kupodivu i pro dospělejší věkové kategorie. Ono totiž hebounkým materiálům a ještě v podobě mazlíčků asi nejde nikdy odolat :-) Přináší mi hřejivý pocit svými dovednostmi udělat dobrý skutek, takže některé výrobky věnuji na charitu.

Abych neměla pocit, že vyrábím jen roztomilé blbůstky, občas zkusím nějaký módní doplněk, většinou čepici nebo tunel na krk či šálu. Preferuji přírodní materiály, pro ty nejmenší především bavlnu či bambus (v kombinaci s akrylem). Současní výrobci ale umí úžasné "ňuňací" materiály a to je skvělé. Když je z čeho vybírat, může bezbřehá fantazie plně pracovat a pak se dá vyrobit téměř cokoliv. Baví mne výzvy, takže od traktoru po žirafu... napište, zavolejte. Když budu mít čas a nápad, pokusím se umotat cokoliv...Fotografie hotových výrobků