Nebílovy


naučná stezka

19.08.2023

3.7. 2021, 19.8. 2023

Stezka je koncipována jako okruh, takže je možné začít vlastně v jakémkoliv místě a zase se do něj vrátit. Celková délka je asi 6 km. Podle mne přiměřeně náročná, kočárkem nebo s vozíčkem ale asi obtížně zvládnutelná.

Nebílovy známe nejen jako obec, kudy občas projíždíme autem, ale také jako místo s trochu neprávem opomíjeným zámkem. Ten jsme si uvnitř prohlédli před rokem (vřele doporučuji, je kouzelný v mhoha ohledech), včetně poněkud schované, ale krásné zámecké zahrady s úžasnými růžemi. A předchozí léta jsme každoročně navštěvovali o prázdninách kulturní festival, především hostující divadlení představení na nádvoří zámku. Vždy to byl nezapomenutelný zážitek.

Právě díky divadlením představením víme o parkovišti těsně před obcí (směrem od Losiné). Tam jsme tedy zaparkovali a vyrazili na naučnou stezku od šestého zastavení a šli protisměrem k těm předchozím. Jinak stezka začíná a končí u zámku, ale bývají tam většinou obsazená parkovací místa, tak jsem volili jistotu.

Zády k obci jsme tedy vyrazili po polní cestě z kopce dolů hned vedle parkovací plochy. (NS je značená sporadicky, je dobré mít k ruce mapu v mobilu, ale naštěstí moc možností bloudit cestou není). Po dešti byly cesty občas podmáčené, ale nic dramatického. Následující, páté zastavení, je už v lese, u Kaple Sv. Barbory s malebnou studánkou, prý s jedinou pitnou vodou široko daleko. Hrníčky spousty tvarů (takové vpomínkové retro) jsou k dispozici v odpočinkovém přístřešku u kaple.

Dál se pokračuje lesem až k soutoku Nebílovského a Čižického potoka. Běžně se asi prochází brodem, ale po vydatnějších deštích je lepší využít lávku kousek proti proudu Nebílovského potoka. Těsně sousedí se soukromým pozemkem s chatou a jejich pes je náruživý hlídač, tak pozor na něj. Opět polní cestou mírným stoupáním k lesu a čtvrtému zastavení "U Beštojc kříže" s trochou místní historie. (Turisté by nevěřili, že se zrovna zde v jednu chvíli mohou potkat se třemi auty, z toho jednou sanitkou. Naštěstí pro mne nepřijela!)

Poté podél lesa s malebnými výhledy mírně do kopce volným krokem až k rozcestí s pomníčky. Třetí zastavení se jmenuje "Nejsvětější trojice", ale je tam kromě toho i vysvětlení pověsti k vzniku křížku a památník parcelace pozemků před sto lety.

Odtud je krásně vidět na nejvyšší bod stezky - Prusiny, přesněji na věž kostela. Kromě kostela je v místě i bývalá škola, fara a hřbitov. Místo má barvitou historii i současnost, ale nebudu prozrazovat. Musíte se zajít podívat nebo googlit. Každopádně je tam úplně parádní dřevěný přístřešek/odpočinkové místo s výhledem do kraje (a hřbitovní zdi). Podobnou silničkou jako k nahoru k druhému zastavení "Prusiny" jsme alejí mladých lipek scházeli k obci Nebílovy a málem přehlédli zkratku mezi ploty k rybníčku na dohled od zámku.

Zámek je krásně opravený (tedy přední/vstupní část), zadní křídlo zámku postupně pomalinku vyvstává z popela, ale už má využití jako galerie, kavárna a kaple. Před zámkem u kapličky je první zastavení naučné stezky a pro nás tedy poslední.

Nejnáročnější částí je výšlap zpátky k parkovišti, mám s tím zkušenost jako s nočním pochodem po divadelních představeních. Na konci cesty míjíme upoutávku na prodej ovoce z Nebílovských sadů, ale nákup plánuji jindy.

Když jsem v rámci přípravy hledala ke stezce hledala informace, moc se mi nedařilo, ale něco málo lze načerpat u KČT nebo u MAS . Pro info k zámku je nejlépe jít přímo na státní zámek Nebílovy.

Pokud jsem inspirovala, super a přeji příjemnou procházku!