Háčkovaný čtyřlístek


Fotonávod s popisem a kresleným schématem.

05.06.2018

Před časem mne jedna obdivuhodná dáma oslovila, zda bych byla ochotná vyrobit něco na prodej s výtěžkem na podporu onkopacientkám. Neváhala jsem, když můžu, tak pomůžu ;-) Protože to bylo při příležitosti knižního veletrhu, měla jsem jasno: záložky do knih! Vyráběla jsem jak korálkové, tak háčkované z příze v několika variantách a čtyřlístek mi učaroval. Líbí se mi ke každé příležitosti a může být určen vlastně pro každého. Každý z nás potřebuje štěstíčko, ne? Takže pokud chcete malou pozornost hotovou do půl hodinky, směle do toho...

Samozřejmě záleží, jakou použijete přízi, doporučuji bavlnu a přiměřeně silný háček. Ve fotonávodu je to Alize bella a háček 2 mm, také jsem zkoušela sytě zelenou Sněhurku háčkem 1,25 mm a Sněhurku ombré háčkem 1 mm. Hodit se budou i nůžky a můžeme začít....


Návod na háčkovaný čtyřlístek:
Do magického kroužku 'MK' (či pokud máte radši začátek z několika řetízkových ok spojených do kruhu) uháčkujeme v první řadě řapíky čtyř jednotlivých lístků. Každý je tvořen pěti řetízkovými oky plus 2 oka navíc na přechod ke krátkým sloupkům. Takže celkem 7 ŘO a první KS háčkujeme do třetího očka od háčku. Pak ještě uháčkujeme další 4 KS směrem zpět do středu k MK a jeden KS do MK.

To zopakujeme celkem třikrát. Pak stáhneme magický kroužek, aby se střed úplně zatáhl. Hurá na další řadu: (Doporučuji při háčkování prvního lístku volný konec ze staženého MK rovnou zaháčkovat do práce.) Z pravé strany lístku, kde jsou řetízková očka, se snažíme podebírat dvě nitky, aby se vytahováním netvořily dírky. Háčkujeme následovně: 1 KS, 1 PDS, 1 DS, 2 DS do jednoho očka, dva 2XDS (dvakrát nahozené dlouhé sloupky) také do jednoho očka.

Na druhé fotce je vidět rub práce, jak zaháčkovávám konec příze. (Ustřihnu přečnívající zbytek hned nebo až po doháčkování celého čtyřlístku a po opětovném stažení MK, který někdy při háčkování mírně povolí.)

Na vrcholu lístku se snažím podebrat druhé ŘO z přechodu minulé řady (od ŘO ke KS) nebo ůíchám pod oblouček z obou ŘO. Celkem se tam musí vejít 5 sloupků, takže je lepší podebrat aspoň 2 nitky, aby nevznikala vytažením nevzhledná dírka. Na špičce lístku háčkujeme do stejného místa skupinku: DS, PDS, KS, PDS, DS. Pak už háčkujeme pod obě nitky KS z předchozí řady a to: dva 2xDS do jednoho místa, 2 DS do jednoho místa, DS, PDS, KS a končíme první lístek pevným okem do krátkého sloupku vycházjícího z MK. To zopakujeme na každém řapíku a tak vytvoříme celý čtyřlístek.

Čtyřlístek můžeme použít jako aplikaci, když doháčkujeme kratší stonek jako přívěsek na kabelku či klíče a pokud uháčkujeme cca 25 - 30 cm dlouhý řetízek, máme hotovou záložku do knihy.

Zde je schématický nákres (a věřte, že nakreslit to v grafickém programu mi trvalo nesrovnatelně déle, než samotné háčkování včetně focení některých dílčích kroků):

Po dokončení práce doporučuji čtyřlístek přežehlit a pokud chcete zajistit větší pevnost, tak můžete i naškrobit.

Přeji všem hodně zdaru při háčkování a ať Vám či obdarovaným čtyřlístek přinese štěstí!

Vaše EfčaH

Možná by Vás také mohlo zajímat:
Návod na háčkované botičky
Návod na háčkovanou hvězdičku
Návod na háčkované ponožtičky
Další háčkované výrobkyGalerie háčkovaných výrobků

HTML galerie Zonerama
HTML galerie 1