Jezero Laka


půldenní pěší výlet do 13 km

29.07.2021

Parkovali jsme za 100 Kč na 5 hodin (celodenní pro auto je za 150 Kč) na parkovišti u silnice 190 v místě Nová Hůrka, širokodaleko jediné a nelze přehlédnout, ať přijedete od Hartmanic nebo od silnice 27 mezi Klatovy a Železnou Rudou. Parkovné zaplatíte v automatu mincemi, bankovkou, možná i kartou a při tom vás ohlídá důsledně místní pán. Ten má stylovou chatičku přímo u parkoviště, kam je ovšem vstup jiným zakázán. Jako turista bych ocenila za tu cenu parkovného mít možnost si dojít na WC a umýt ruce tekoucí vodou (a klidně si za tu službu i připlatím, ale aspoň mít tu možnost). Na výchozí místo se dá dojet i autobusem, přímo na hlavní silnici jsme míjeli zastávku.

Přešli jsme z parkoviště přes silnici, tam je rozcestník, infocedule obce Nová Hůrka a cyklomapa. Odtud se jde po modré turistické značce, obchází se několik ubytovací penzionů a apartmánů, možná i soukromých chalup. (Takové reprezentativní místečko, kde na procházející koukají ti ubytovaní i místní a naopak.) Když jsme se vraceli po poledni, bylo otevřeno na odbočce od penzionů k parkovišti i nějaké občerstvení. Ze dveří šlo zakoupit nanuky a pití, několik míst k sezení pod slunečníky je tu také. My ale nosíme pro jistotu pití a svačinku na zádech. Což je na této trase nutnost, jinde si obstarat něco do k jídlu nebo pití nelze.

Cesta pořád po modré okolo rozcestníku Nová Hůrka je asfaltka (protože je zde i cyklostezkou) pořád mírně do kopce. Pokud cestou tam přehlédnete, nezapomeňte zkouknout jako my cestou zpět tzv. Novohůreckou jedli, resp. její pozůstatky, ale prý měla úctyhodných 300 let. Dále pokračujeme pořád po modré až tzv. Hůreckou alejí, která je označená jako Památné stromy, okolo rozcestníku Hůrka, kde se souběžně s modrou objevuje žlutá turistická, až na velmi silné místo Stará Hůrka, to už máme za sebou 2,5 km a je důvod se tu více porozhlédnout. Místo má z mnoha odhledů silný příběh. Kromě nouzového nocoviště a lavic i stolů na svačinku je tu především pozůstatek kostela, hřbitůvek a nepřehlédnutelná hřbitovní kaple. Místo má zvláštní atmosféru, pokud se dočtete, že tu v době rozkvětu bývaly býval hotel, hostinec, pošta a další budovy, vyhlášené výletní místo i šikovný počin dobrého podnikatele. Ale válka a pozdější období vše změnilo... Více se dočtete sumavanet.cz.

To už jsme zhruba v polovině cesty. Ze staré Hůrky dále po modré opět okolo rozcestníku Hůrka, jen s jinou nadmořskou výškou, už náročnější (co se stoupání týče) méně zpevněnou cestou, často podél Jezerního potoka až na cílové místo jezero Laka.

První, co turistu uvítá, není přímo jezero, ale hodně venkovních stolů a lavic, kde svačí nebo odpočívají turisté. Jezero je přímo na konci cesty, resp. takové dřevěné ohrazené molo s výhledem. Infocedule s podrobnostmi ke vzniku a proporcích jezera je vlevo, na plácku před molem a vpravo označená červená turistická na dřevěném chodníčku. Doporučuji se vydat po něm, protože po několika krocích jsou dvě zastrčená odpočinková místa s daleko lepším výhledem na jezero. Tam je dokonalé místečko na rozjímání a občerstvení z vlastních zásob.

Minule jsme se odtud vraceli stejnou cestou zpět, ale protože nám tetokrát zbývaly síly i čas, rozhodli jsme se vydat ještě dál po červené a bylo to dobře. Plán byl dojít necelý kilometr k rozcestníku Vodní kanál. Našli jsme vodu, ale kanál to nejspíš nebyl, v místě označeném na mapě byla jen vysoká tráva a stromy a hřib jako hrom! Takže z turistické vycházky se to může zvrhnout i v houbaření. A ty výhledy!!! Jen malá zacházka, která stála za to.

Pak už tedy zpět k autu, protože turistický i cyklistický provoz houstl (i na těch dřevěných chodníčcích, kde kola nemají co dělat a je tam zákaz.) Nahoru bych kamenitou cestu na kole šlapat nechtěla, dolů sjíždět už vůbec, raději jsem pěší. Předjela nás rodinka na koloběžkách, někde pod Starou Hůrkou, přitom stoupat jsme je potkali téměř u jezera. Takže kolmo se dá stihnout asi víc, ale já mám ráda čas i prostor pro kochání se maličkostmi.

I když je v okolí jezera stav lesů smutný (i zde asi řádí brouk a nepřízeň počasí), přesto nejmenší a nejvýše položené šumavské jezero stojí za vidění! Více například kudyznudy.cz.

Když jsme se po poledni vrátili na parkoviště, bylo plné, takže doporučuji na výlet vyrazit včas.

Efča

HTML galerie Zonerama
HTML galerie 1