Rozhledna na Kotli


půldenní pěší výlet do 9 km

24.02.2024

25.7. 2021, 18.3. 2023, 24.2 2024

Protože jsem si už moc předchozí výlet nepamatovala (částečně bylo selhání paměti pozitivní, provedla jsem napřed opět teoretickou přípravu. teoretickou přípravu.

Parkovali jsme zdarma v Kotelské ulici, jak příznačné ;-). Pak stačilo najít první modrou turistickou značku a po ní vystoupat postupně okolo rozcestníku Pod Kotlem, dále Kotel-rozhledna, odbočka, pozor zde na správný směr na Kotel-rozhledna až k rozhledně. Cesta je to díky převýšení trochu náročnější, ale dá se zvládnout.

Cestou je několik laviček, dále pár infocedulí a hlavně zázračná studánka nedávno obnovená tzv. Pramen krásy, ale nezkoušela jsem účinky.

I zde jsou dříve či poměrně nedávno vykácené plochy, ale naštěstí i vidět nové stromky. Les je bohatý na borůvčí a rostou tu i houby (obojí ověřeno prakticky).

Samotná Rozhledna na Kotli (ten "Kotel" je název vrcholu, kde rozhledna stojí) je z ocelové konstrukce s točitým schodištěm, jednou vyhlídkovou plošinou přibližně v polovině výšky a hlavně vyhlídkovou plošinou pod červenou oblou stříškou na vrcholu rozhledny. Z vnitřní strany pod střechou jsou fotky výhledů s vyznačením významných orientačních bodů. Pokud se povede počasí, tak výhledy parádní!
Rozhledna na Kotli, Rokycany

Od minulé návštěvy jsem zapomněla, jaké vlastnosti konstrukce rozhledny má a to poměrně citelnou kmitavost větrem nebo pohybem turistů na ní. Zvládla jsem s přestávkami vystoupat až nahoru, ale citlivější povahy musí zvážit, zda to zkoušet nebo ne. Výhodou je, že se to dá otestovat vlastně jen výstupem do poloviny. Chtěla jsem cestou nahoru a pak i cestou dolů schody počítat, ale přiznám se, že jsem měla trochu jiné starosti... Google tvrdí, že jich je pohodlných 142 (asi ano, ale jen pro jednosměrný provoz).

V okolí rozhledny je turistický přístřešek (ten je i na rozcestníku "odbočka") i další místa na svačinku a dřevěný stojan na kola. Bohužel byly všechny odpadkové koše nevysypané a spousta odpadků roztroušená nedisciplinovanými návštěníky různě po cestě i v lese. To je opravdu smutné!

Vyrazili jsme opět celkem časně, takže lidí málo, ale pak už začínal provoz houstnout.

Za mne vycházku i rozhlednu doporučuji (odvážlivcům bez strachu z výšek a těm, co nevadí houpání), navíc cestou zpět lze v tuhle dobu nasbírat borůvky na koláč a hřiby třeba na omáčku, jak se povedlo i nám. A vstup na rozhlednu je zdarma, takže stačí investovat jen čas a síly.

Více info např. na kudyznudy.cz

Efča

HTML galerie Zonerama
HTML galerie 1