Rozhledna na Kotli


půldenní pěší výlet do 9 km

18.03.2023

25.7. 2021, 18.3. 2023

Protože jsem si už moc předchozí výlet nepamatovala (částečně bylo selhání paměti pozitivní, provedla jsem napřed opět teoretickou přípravu. teoretickou přípravu.

Parkovali jsme zdarma v Kotelské ulici, jak příznačné ;-). Pak stačilo najít první modrou turistickou značku a po ní vystoupat postupně okolo rozcestníku Pod Kotlem, dále Kotel-rozhledna, odbočka, pozor zde na správný směr na Kotel-rozhledna až k rozhledně. Cesta je to díky převýšení trochu náročnější, ale dá se zvládnout.

Cestou je několik laviček, dále pár infocedulí a hlavně zázračná studánka nedávno obnovená tzv. Pramen krásy, ale nezkoušela jsem účinky.

I zde jsou dříve či poměrně nedávno vykácené plochy, ale naštěstí i vidět nové stromky. Les je bohatý na borůvčí a rostou tu i houby (obojí ověřeno prakticky).

Samotná Rozhledna na Kotli (ten "Kotel" je název vrcholu, kde rozhledna stojí) je z ocelové konstrukce s točitým schodištěm, jednou vyhlídkovou plošinou přibližně v polovině výšky a hlavně vyhlídkovou plošinou pod červenou oblou stříškou na vrcholu rozhledny. Z vnitřní strany pod střechou jsou fotky výhledů s vyznačením významných orientačních bodů. Pokud se povede počasí, tak výhledy parádní!
Rozhledna na Kotli, Rokycany

Od minulé návštěvy jsem zapomněla, jaké vlastnosti konstrukce rozhledny má a to poměrně citelnou kmitavost větrem nebo pohybem turistů na ní. Zvládla jsem s přestávkami vystoupat až nahoru, ale citlivější povahy musí zvážit, zda to zkoušet nebo ne. Výhodou je, že se to dá otestovat vlastně jen výstupem do poloviny. Chtěla jsem cestou nahoru a pak i cestou dolů schody počítat, ale přiznám se, že jsem měla trochu jiné starosti... Google tvrdí, že jich je pohodlných 142 (asi ano, ale jen pro jednosměrný provoz).

V okolí rozhledny je turistický přístřešek (ten je i na rozcestníku "odbočka") i další místa na svačinku a dřevěný stojan na kola. Bohužel byly všechny odpadkové koše nevysypané a spousta odpadků roztroušená nedisciplinovanými návštěníky různě po cestě i v lese. To je opravdu smutné!

Vyrazili jsme opět celkem časně, takže lidí málo, ale pak už začínal provoz houstnout.

Za mne vycházku i rozhlednu doporučuji (odvážlivcům bez strachu z výšek a těm, co nevadí houpání), navíc cestou zpět lze v tuhle dobu nasbírat borůvky na koláč a hřiby třeba na omáčku, jak se povedlo i nám. A vstup na rozhlednu je zdarma, takže stačí investovat jen čas a síly.

Více info např. na kudyznudy.cz

Efča

HTML galerie Zonerama
HTML galerie 1