Háčkování

10.08.2017

Háčkovaná síťovaná tunika
Háčkovaná tunika "síťovaná" z Alize Forever, spotřeba 300 g, háček 1.25 mm. Bez přesného návodu, inspirováno několika různými vzory a návody z internetu, systémem pokus omyl. Fotoalbum
Háčkovaná vesta
Háčkovaná vesta "chlupatice" z Yarnart Mink (odstín 333 čokoládová), háček 7 mm, spotřeba 400 g. Bez návodu, ale postupovala jsem takto: PDS do mezer v řadách shora dolů a zpět, rozparky na průramky, sháčkováno na ramenou a obháčkováno 2 řady dokola. Variabilní zapínání na oboustranný dřevěný knoflík. Cca týden práce po večerech ;-) Fotoalbum
Háčkované šaty
Takže tady jsou, mé první háčkované šaty v dospělé velikosti. (Na panenky a miminka jsem kdysi šatičky háčkovala). Dlouho jsem procházela návody, vzory, popisy přízí a nakonec zvolila Alize Bamboo Fine (spotřeba 488 g), háček 1.5 a 2 mm. Háčkování mi trvalo 7 týdnů (po večerech a o víkendech). Volně mne ispiroval návod Toulouse by DROPS Design. Jinak to bylo jako obvykle systémem pokus-omyl. Průběžně jsem zkoušela, párala, opětovně háčkovala... Šaty se nosí parádně, dělají mi radost. (Jen tak pro zajímavost je v nich cca 30 tisíc sloupků). Fotoalbum
Usínáčky
Háčkování mne po letech zase chytlo a vyrábět ZOO na přání ještě víc. Před zvířátky jsem dělala několik usínáčků pro miminka. Jsou to minidečky uprostřed s hlavičkou buď spícího skřítka nebo třeba medvídka.Doufám, že s mými usínáčky spinkají dětičky jako andílci.Ovečky
Nejdříve jsem byla zvědavá, co se dělá z příze Dolphin Loop. Tak přišla na řadu jednoduchá ovečka a pak ještě tři stejné pro velký úspěch.
Minimedvídek
Uháčkovala jsem malého méďu od srdce jako talismana pro kamarádku. Takový ňuňací antistresáček akorát do ruky musí potěšit malé i velké. Dala jsem si práci, aby se mohl polohovat, takže má pohyblivé končetiny a místo knoflíků na klouby jsem použila dvoudírkové korálky. Dva delší večery a byl na světě.
Pejsek
Když jsem dostala dotaz, zda bych zvládla pejska, moc jsem se nerozmýšlela. V rasách psů se nevyznám, takže jsem si nejdříve našla, jak takový živý bernský salašnický pes vlastně vypadá. Řeknu vám, od ovečky a lá plyšák to byl k háčkování podle fotky opravdového psa skok o několik levelů. No, poprala jsem se s tím a snad to dopadlo dobře.
Kravička
Následovala kravička, kterou jsem opět udělala trochu víc idealizovanou a s kapsičkou na kondenzované mléko. Nelíbí se mi totiž různě ztvárněná vemínka. Kupodivu dost práce mi dalo udělat řasy, příště už to nebude problém. Kravička měla délku 40 cm.
Žirafa
Další požadavek byl žirafa a "prý dost velká". Nepodcenila jsem přípravu a pečlivě prohledala internet i dostupné návody. Pak jsem stejně zjistila, že mne to podle návodu nebaví. Stáhnu si fotky zvířátka z různých úhlů a pak prostě háčkuju po svém. Začnu od čumáčku a ono nějak samo... Samozřejmě občas pářu, ale to prostě k ručním pracím patří. Žirafka měla "jen" třičtvrtě metru a i s flíčky mi dala celkem zabrat.
Baví mne pak pi focení jí aranžovat do různých póz, vypadá to komicky.
Leštítka
Mezitím jsem dělala několik smajlíků či kytiček jako leštítka na mobil/tablet/brýle. Dávám je jako malý prezent. Ehm, pokud obdarovaný neprohlásí, že je to škoda s tím leštit
Klokanice
Pokud vám potomek řekne, že by rád klokana i s mládětem v kapse, a připomíná se pokaždé, když vás zahlédne s háčkem v ruce :-), tomu se nedá odolat. Tentokrát jsem měřila přibližně čas a celý projekt zvládla za 7 hodin. Začala jsem háčkovat mládě a že pak dodělám úměrně velkou maminku. Softy příze je sice úžasně příjemná na omak, chlupatá neviditelná očka na práci už méně. Menší váleček než ze šesti krátkých sloupků mi nejde udělat. Takže oproti původnímu plánu jsem místo mláděte dodělala dospělce, jinak bych klokanici musela udělat cca metrovou. A proč má mládě tučňáčka? To je můj soukromý, tedy trochu upravený vtípek: Napříč Austrálií skáče klokanice, každou chvíli se zastaví, z vaku vykoukne tučňák a blinká. V Antarktidě sedí ve skupině tučňáků malý klokánek, občas kýchne. Obě mláďata si myslí: "Zatracený výměnný pobyty :-("
Niffler / hrabák
Celkem už tradičně dělávám dceři na prázdninové cesty háčkovaného talismana. Pokud se nepletu, první byla kukuřice s úsměvem, podruhé to byla malá mandragora (z Harryho Pottera), vloni mimoň, kterého darovala jedné malé holčičce. Jinak se nám ostatní hračky vrátily, jak jsem nedávno při stěhování zjistila. Letos si přála nifflera (česky se mu říká hrabák). To je to postava, resp. kouzelné zvířátko z pera J.K. Rowlingové z příběhu Fantastická zvířata a kde je najít. Je to asi neškodné zvířátko podobné ptakopyskovi se zálibou ve všem lesklém a nekonečně hlubokou kapsičkou na nalezené poklady. Snažila jsem se udělat co nejvěrnějšího, ale ve filmu byl příliš rychlý a fotky figurek i ilustrací se hodně liší. Ten náš nejde po zlatě a drahých kamenech, ale po korálkových špercích :-)
Topík
Po záplavě zvířátek a chlubení se ve skupinách háčkováním podobně postižených lidiček na FB jsem si říkala, že by stálo za to si konečně udělat něco pro sebe. Tak jsem si vybrala dvě melírovaná klubíčka a k tomu jedno černé letní příze na svém oblíbeném eshopu. To abych se donutila věc dokončit co nejdřív. Když jsem hledala návody na šátek, měla jsem pochybnosti, že mne žádný vzor pořádně nezaujal a navíc asi nejsem úplně šátkový typ.
Vzpomněla jsem si, že jsem nedávno hledla něco na DROPS Design, kde je spousta návodů na pletení i háčkování zdarma. Padl mi tam do oka (a mému muži zcela náhodou též) jeden top. Jen mi bylo jasné, že příze je slabší a bude nutné návod přizpůsobit. Navíc jsem chtěla něco s košíčkovým vrškem a tím jsem tedy systémem pokus omyl začala. Alize Diva je moc fajn na práci, naštěstí nevadí ani párání, které jsem díky požadavku souměrnosti krajkových vzorů musela opakovaně dělat.
Po týdnu háčkování po večerech (a manžel mi to dovolil i v autě po cestách na výlety) bylo hotovo. Moc pěkně mne s mým modýlkem i nafotil. (V plánovaný den focení lilo jak z konve, jen na půl hodinky to přestalo, ale stihli jsme to.)
Díky jeho koláži fotek a snad i pěknému topíku jsem si vysloužila přes 550 lajků. Hustý!
Zbylo mi ještě téměř celé melírované klubko a víc jak polovina černého, že by konečně ten šátek?! Fotoalbum
Galerie háčkovaných výrobků

HTML galerie Zonerama
HTML galerie 1