Jordán v Brdech


výšlap na vrch Houpák 14 km

02.09.2023

Brdy máme ze humny, ale pořád je tam spousta míst, která jsme ještě nenavštívili. Michal toužil podívat se na dopadovou plochu Jordán a k filmařsky známému bunkru.

Auto jsme zaparkovali v centru obce Zaječov a odtud jsme po zelené i modré turistické značce a kousek po Naučné stezce Jordán (cca 6, 5 km, převýšení přes 33O m) došli až na vrchol Houpák. Překvapilo mne, jak atraktivní místo pro návštěvníky to je, víkendový výšlap sem asi nebyl úplně originální plán. Potkali jsme tam pěší turisty všech generací, hodně pejskařů, nějaké cyklisty, ale také česače brusinek.

Pěchotní srub Jordán (známý mimo jiné z filmu Obecná škola) nás tedy trochu zklamal, resp. výrazný nátěr, kterému jsme se snažili při focení vyhnout. Jinak místo je to zajímavé, brusinčí a vřesy kam až oko dohlédne. Protože bylo na místě opravdu přelidněno, moc dlouho jsme se tam nezdrželi a vraceli se zpět k autu.

Cestu zpět jsme odklonili od původní trasy na žlutou turistickou a došli až na letiště, které je opravdu zvláštní. Já viděla poprvé letištní plochu takhle výrazně skloněnou. I zde působili filmaři, např. při natáčení filmu Anthropoid. Prošli jsme až k modré turistické a kousek od cyklostezky přímo na té modré cestě jsem našla své letošní první houby, dokonce pravé hříbky, takže za mne úspěch.

Nejen kvůli houbám bych si tuhle trasu zopakovala, ale pokud možno, až tam nebudou průvody turistů. Jinak v Zaječově to vypadá na velkou snahu vedení obce i občanů zvelebovat své místo. Zajímavě vypadá projekt Zděná na záchranu stejnojmenné historické budovy v centru obce. Tak ať se jim daří i nadále!

HTML galerie Zonerama
HTML galerie 1