Klenová


zřícenina hradu, zámek a galerie

03.09.2021

Cestou z dovolené na Šumavě jsme se zastavili okusit trochu té historie a umění. Byl krásný slunečný den a my chtěli po několika letech opět navštívit památku originálně propojenou s galerií pod širým nebem. Jak jsem doporučovala jednomu pánovi na parkovišti (lze zaparkovat přímo u sýpky - jedné z budov patřících k areálu mimo hrad), který se ptal, zda stojí vůbec za návštěvu: "Za mne určitě ano!" Plné vstupné na osobu 80 Kč a dokonce v ceně této vstupenky, pokud zbývá čas nebo se to předem naplánuje, lze jít i do Galerie u Bílého jednorožce v Klatovech.

Hrad a zámek Klenová je poměrně rozsáhlá památka, my procházeli sami bez průvodce a moc se nám tam líbilo. Já kvituji i spojení se zajímavými uměleckými předměty a instalacemi, originálně doplňující a oživující expozici. Myslím, že je to vhodné i pro děti, dá se dobrodružně prolézat zříceninu, vyhlížet a objevovat...

Kromě výše zmíněného doporučuji ještě procházku lesem po tzv. sochařské stezce začínající za pokladnou zámku. (Pokladna je cestou od parkovistě u sýpky směrem k hradu.) Na lesní stezce kolem areálu hradu a zámku jsou k vidění převážně dřevěné sochy a také občas prokukuje samotný hrad. V teplém počasí je cesta lesem a chládkem velmi příjemná. Nad parkovištěm nedaleko od sýpky na vyvýšenině je socha sépie a vyhlídkové místo do okolí. Já nahlédla ještě ke kapli Sv. Felixe, odtud je cesta alejí zpět na parkoviště.

Určitě vřele doporučuji, příjemný výlet s kratší vycházkou a se spoustou hezkých dojmů. (Mimo jiné i na tolerantní personál, který nás nechal dosvačit uvnitř areálu i v době polední přestávky, kdy měl být objekt uzavřený.)

P.S. V galerii je nahrané video, které jsem nevěřícně natočila hned po příjezdu u vedlejšího auta. Netuším, co ti ptáci vlastně měli v plánu...

HTML galerie Zonerama
HTML galerie 1