Kreativmánie


Středisko volného času Radovánek, Plzeň, Sady Pětatřicátníků 3 (bývalé SMT) - úterý 16-18 hod.

27.06.2017

Vítejte na místě, kde budu občas psát (a vkládat fotky výrobků), čím se na kroužku Kreativmánie zabýváme. Název kroužku nebyl můj nápad, "zdědily" jsme ho po jednom příměstském táboře. Scházíme se v úterý v Radovánku v Sadech Pětatřicátníků 3 (bývalá SMT) proti Velkému divadlu DJKT. Naštěstí mánie se ani u jedné z nás zatím neprojevuje, nicméně kreativita i spousta tvůrčích nápadů ano a moc mne práce s děvčaty baví. Díky jejich požadavku vznikl tenhle článek a doufám, že tak jak inspirují ony mne, jsem inspirací i já jim.

Snažím se vymýšlet různé činnosti, občas zkusíme nějakou tradiční techniku, jindy novinku z internetu a také pečeme dobroty. Mám velkou radost, že si holky navzájem pomáhají, radí a užijeme i spoustu legrace. Také se dozvím, která frčí muzika, co je nového v módních trendech a co se děje v televizních seriálech. Každá dvouhodinovka mi tak rychle uteče...

20.6. Zmrzlinovo-ovocná párty
Slíbila jsem děvčatům na poslední kroužek nějaké zdravé mlsání. Tak jsem nakoupila několik druhů ovoce a vaničku smetanovo-vanilkové zmrzliny. Dívky mi po předání krásných dárečků už nedaly téměř šanci. Aktivně si rozdělily práci a nachystaly ovocné pohoštění i poháry/hrnečky se zmrzlinou.
Maruška nám s rodiči nachystala výborné překvapení: Jednohubky z piškotů, banánů a jahod polévané čokoládou. Mňam! Bylo to sladké a velmi milé odpoledne. Dárečky mi udělaly radost (přiznávám, že mne to i dojalo.)
Moc děkuji holkám za příjemně strávený čas nejen to poslední odpoledne. Cením si jejich snahy při tvoření i obdivuji spoustu nápadů. Přeji všem pohodové léto a na podzim se budu těšit opět na další kreativní chvíle! Těm, kterým už třeba ze studijních důvodů nevyjde čas chodit, přeji z celého srdce hodně štěstí ve škole a ať vás tvoření baví dál. Uvítám ráda i nově příchozí, určitě totiž budu celé prázdniny vyhlížet inspirace na Kreativmánii v dalším školním roce.
6.6. Čtvercování
Po třičtvrtěroce jsem vyhlásila na facebooku prosbu o pomoc s balením čtverců pro africké děti v nouzi. Bohužel bez většího ohlasu, ale o to víc si cením pomoci děvčat z kroužku, konkrétně Káji a Káji, Monči, Anet a Adélky a času paní školnice Ivetky a jediné dobrovolnice paní Lenky.
Děkuji také Radovánku opět za vstřícnost s poskytnutím prostoru.
Za téměř tři hodiny usilovné práce s kontrolou zamotýlkování volných konců, jejich opravou, počítáním čtverců a vázáním po 10 kusech a finálním balením jsme byly unavené, ale určitě nás všechny hřál pocit, že je připraveno k odeslání 600 kusů!!! Balíky jsem odvezla s pomocí manžela domů a druhý den se synem dopravila na poštu u nás v obci, finálně dobalila a odeslala. Z přibližně tři měsíce budou na místě a dobrovolnice v jižní Africe je přidají k dalším čtvercům z celého světa, sešijí do dek a hřát už budou opravdu děti, které často nic jiného nemají.
Myslím, že si děvčata při takové práci dokázala uvědomit, co náš čas strávený takovou činností může přinést za užitek. Ještě jednou moc děkuji všem, které mohly přijít a chtěly pomoct, jsem na nás moc pyšná! Vězte, že jsme za naši snahu dostaly na facebooku spoustu "lajků" z celé republiky.
Zřejmě opět na podzim budu ráda za každou další pomoc, protože v Radovánku čekají ještě další zásoby čterců na odeslání.

Česky o této aktivitě najdete informace zde:
www.sikovnerucepomoci.cz/projekty/uplet-nebo-uhackuj-ctverec/

Anglicky zde:
www.knit-a-square.com/
30.5. Fondán
Moc děkuji za nápad a realizaci práce s fondánovou potahovací dortovou hmotou Monice a její mamince. Dostaly jsme od nich "potahovku" v úžasných barvách. Děvčata chvilku přemýšlela, co vymodelovat. Nakonec zvítězila zvířátka, minihamburgery, různé vykrájené tvary a Mimoň. Bohužel horké počasí nám práci výrazně zkomplikovalo a musely jsme hmotu i výrobky hodně chladit. Aspoň oceníme při pohledu na krásné dortíky, jak je těžké cukrářské umění! Doufám, že holky domů donesly aspoň něco v původní podobě a jak úžasné modely se jim podařily, můžete vidět na fotkách.
Linda čas kroužku využila k výrobě originálních šperků z koňských žíní, parádní práce!

23.5. Vyšívání na plastovou osnovu
Vymyslela jsem pro děvčata vyšívání na plastovou osnovu, líbila se mi všestrannost použití. Hledala jsem opět inspiraci na internetu a našla jsem třeba model zámku, nábyteček pro panenky, potraviny na hraní také pro panenky, ale i stojánky a škatulky na šperky i šperky jako takové. Bohužel jsou to dlouhodobější projekty a tak jsme vyzkoušely alespoň záložky do knihy a drobné přívěsky. Některé dívky raději než vyšívání kreslí či malují, tak se věnovaly těmto činnostem. Také jsme zkusily nalepit bižuterním lepidlem hvězdičky na papírové blahopřání a povedlo se.16.5. Další papírové tvoření
Housenky učarovaly nejen malým dětem, ale i těm starším, takže jsme je vyrobily také. Děvčata vylepšila tématicky podklady, takže kromě listů (děrovačkou téměř autenticky okousaných) máme čtyřlístek i jablíčko. Další dívky vyráběly například kolorovaný obal na knihu, přáníčko a srdíčkovo-kytičkový zápich jako dárek.
Ostatní děvčata začala náročnější projekt, ale o tom zase někdy jindy...9.5. Sladké a užitečné
Deniska slavila krásné 15. narozeniny a rozhodla se nás sladce pohostit. Domluvily jsem se, že ona upeče základy cupcakes (výborné s kousky čokolády) a já připravím krémy. Rozhodla jsem se pro dvě varianty máslový vanilkový a karamelový. Z domova jsem přinesla cukrářské sáčky a různé druhy zdobících špiček. Také jsem koupila dětské piškoty, aby si děvčata mohla zdobení nejdříve vyzkoušet. Doufám, že cukrářský rychlokurz byl pro děvčata užitečný i když jsou mezi nimi už zkušené dortocukrářky.

Zbytek kroužku mi dívky pomohly s charitativní akcí. Některé už tohle téma znají a pomáhaly již dříve (například oslavenkyně), jiné slyšely poprvé. Nicméně se zapojily aktivně všechny, moc jim děkuji a jsem ráda, že jim není lhostejný osud afrických dětí, které bohužel neměly tolik štěstí jako mít rodinu, být zdravé a mít kde bydlet.
Více o projektu zde: www.sikovnerucepomoci.cz/projekty/uplet-nebo-uhackuj-ctverec/ Velmi mne hřeje u srdíčka, že děvčata hodlají v pomoci balení součástí dek pokračovat a doufám, že zapojíme i maminky, babičky, tetičky a dobrovolnice z veřejnosti.
(Prosím o pomoc při dokončování a balení čtverců. Bohužel sehnat finančí prostředky na dopravu je náročné, takže další čtverce Radovánek již nepřijímá, musíme odeslat velkou zásobu, která se tam nashromáždila.) Určitě budu o dalším informovat na svém FB.

25.4. Čarodějné tvoření
Protože jsem děvčatům vyprávěla, co jsem dělala s menšími dětmi na čarodějné téma, nechala se většina jich inspirovat. Takže jsme vyráběly papírové sovičky (symboly moudrosti nejen mladých čarodějek), sovičkové a srdíčkové záložky do kouzelných lexikonů (i normálních knížek) a opravdu děsivě věrně vypadající pavouky...

Pravda, nedělaly jsme si kromě jedné kytičkové ozdoby příliš módních vychytávek na čarodějné hábity, ale to nevadí. To zase někdy příště...
4.4. a 11.4. 2017 Velikonoce
I když velikonoční výzdoba je na kratší dobu než ta vánoční, vždycky mi připadala zábavnější a variabilnější. Navrhla jsem dívkám několik nápadů, něco jsme vymyslely rovnou při práci a něco jsme dělaly podle jejich námětů. Takže kromě pletení košíčků z papírových ruliček a minihnízdeček (pokud někdo ještě odebíráte nebo kupujete papírovou MF Dnes, nevyhazujte, je to skvělý materiál na papírový pedig). Uplést ošatku jsme zkusily i kombinací kartonu a recy bavlněné textilní šňůry nebo jiného provázku či příze. Zdobily jsme modely vajíček různými technikami (malování, polepování provázkem či bavlnkou, ubrouskovou technikou...). Nakolorovaly tématické sádrové odlitky (konkrétně kachničky/husičky). Prostě vše, co nás bavilo. Myslím, že jsme zvládly s děvčaty opravdu hodně práce a teď už mohou jen vyhlížet koledníky, pokud mají pro ně nachystané nějaké dobroty. Doufám, že počasí se nám všem na prázdniny a dny volna umoudří. Příště se sejdeme za 14 dní a snad si budeme moct i sednout po vyšlehání pomlázkami.

28.03. 2017 Tvoření na Velikonoce
Oprášila jsem svůj oblíbený odladěný návod na zajíčky - odkaz (králíčky) z fleecové deky. Některá děvčata mají zajíčka už z předchozího roku, jiná ho dělala poprvé. Ještě jsme dokončovaly nějaké bambuláčky (po morčátcích, králíčcích, sovičce tu byli i koníci, kočička a další zástupci fauny.) Tohle se jeví jako vděčné téma a já jsem ráda, že zásoby klubíček umíme využít. Také jsme zkusily "hýbací" duhové přáníčko podle videa na internetu. To budeme muset ještě odladit, ale rozhodně je to zajímavý nápad.21.03. 2017 Bambulkování
Vím, že se nosily v zimě kožešinové bambule na čepicích, tak mne napadlo, co si s děvčaty vyrobit bambulky a z nich další bambuláky. Zkoušely jsme především zvířátka, ale také ovoce či smajlíky. Protože jedna z děvčat nám přinesla na usnadnění práce pomůcku bambulkovač, se kterou je to opravdu o hodně snazší a rychlejší, nakonec jsem neodolala a jednu sadu si také pořídila. Takže se podívejte, co krásného se dá z bambulek udělat.7.03. 2017 Zápichy z papíru
Po nedávných plstěných kytičkách na šperky a dekorace jsme s děvčaty vyráběly tentokrát zápichy do květináčů. Jednoduché papírové kytičky a motýlky pro radost nám či maminkám k MDŽ. Na výseky květů a motýlků jsme využily vyřezávací šablonu Big Shot. Pak je práce rychlá a zábavná, odpadá nutnost vystřihování... Přivolaly jsme dalšími květinami konečně trochu jaro?21.02. 2017 Kytičky z plsti
Tentokrát jsem přišla s nápadem a několika variantami návodů na výrobu kytiček z plsti. Některé kvítky jsme s děvčaty šily a některé holky lepily tavnou pistolí. Využily jsme odstřižky různých barev, líbí se mi i tónované do jedné barvy, ale z více odstínů. Dozdobení je z knoflíčků nebo korálků. Všechny květinky jsou půvabné a doufám, že budou zdobit účesy, oblečení nebo záložky do knih.Pečení na způsob kringelu
To byl můj nápad, protože výsledek vždy chutná. Jsem ráda, že jsme si s děvčaty skvěle provoněly (a ony i osladily) den. Pokud toužíte si to upéct také, recept zde...

Potvůrky z bambulek a peříček
Tuhle činnnost si vymyslela děvčata sama a já smekám před tím nápadem. Myslím, že takové věcičky potěší každého, ať přilepené na tužce, jako přívěsek na tašku či jen tak na hraní...

Náramek Candy Bag
Našla jsem v učebně mezi různými pomůckasmi touto technikou vytvořenou kabelku a říkala si, že to musíme vyzkoušet. Nakonec to hrdinně zvládla Kája A. a podívejte. Řekli byste, že je to jen kousek balicího papíru, průsvitná lepenka a šikovné ruce?Vyrábění z kůže a Alcantary


Info a formulář přihlášky na druhé pololetí školního roku 2016/2017