Návod na háčkovaný míček


hračka nejen pro děti

16.04.2024

Tuhle háčkovanou hračku už jsem háčkovala vícekrát a pořád mne baví. Pokaždé jsem musela víceméně improvizovat z dostupných návodů a žádný mi celkově nevyhovoval, takže jsem se rozhodla připravit svůj návod (pro sebe nebo pro případné další zájemce).

Použila jsem směsovou přízi Gina/Jeans (55% bavlna, 45% akryl) ve 14 barvách, háček 1.5 mm, na výplň duté vlákno (PES kuličky), chrastící kuličku a netkanou textilii.

Hračka se skládá ze 3 kruhových částí, každá z nich z 4 špičatých dílů, takže celkem je potřeba uháčkovat 12 špiček a následně 12 oválků. Jako bonus pro skládání špičkami ven jsem ještě uháčkovala chrastící kuličku.

Špičky
Špičaté dílky z 12 barev se háčkují do spirály (bez ukončování řad) podle rozpisu níže.

Vysvětlivky:
KS = krátký sloupek,
zdvojený KS = dva krátké sloupky do jednoho očka předchozí řady,
na konci řádku v kulaté závorce () je uveden celkový počet sloupků v příslušné řadě,
v hranaté závorce [] opakovaná část vzoru a za závorkou počet opakování

1. řada 6 KS do magického kroužku (6)
2. řada: [1 KS, zdvojený KS]x3 (9)
3. řada: [2 KS, zdvojený KS]x3 (12)
4. řada: [3 KS, zdvojený KS]x3 (15)
5. řada: [4 KS, zdvojený KS]x3 (18)
6. řada: [5 KS, zdvojený KS]x3 (21)
7. řada: [6 KS, zdvojený KS]x3 (24)
8. řada: [7 KS, zdvojený KS]x3 (27)
9. řada: [8 KS, zdvojený KS]x3 (30)

Na konci práce je vhodné přízi protáhnout nejbližším očkem z předchozí řady tak, aby to vypadalo jako běžné horní očko/nerozpoznatelně. Stejným způsobem se uháčkuje dalších 11 špiček, které jsou většinou v případě složeného míčku nasměrované do středu míčku.




Oválky
Dále je potřeba uháčkovat 12 oválných víček (viditelných z vnější části míčku, u mne šedou barvou). K tomu předkládám kromě textového rozpisu i schéma a fotografie některých kroků níže.

Vysvětlivky:
ŘO = řetízkové oko,
KS = krátký sloupek,
zdvojený KS = dva krátké sloupky do jednoho očka předchozí řady,
PDS = polodlouhý sloupek,Vysvětlivky:
zdvojený PDS = dva polodlouhé sloupky do jednoho očka,
na konci řádku v kulaté závorce () je uveden celkový počet sloupků v příslušné řadě

1. řada: zdvojený řetízek z 9 oček (9)
2. řada: z jedné strany řetízku 1 ŘO, KS do posledního očka zdvojeného řetízku, 2 jednotlivé KS, 1 PDS, zdvojený PDS, 1 PDS, 3 jednotlivé KS, do prvního očka řetízku ještě přidat 2 jednotlivé KS, tím se práce přesune z druhé strany řetízku a postup je v podstatě zrcadlový, 2 KS, 1 PDS, zdvojený PDS, 1 PDS, 3 KS a ještě jeden do posledního očka řetízku, tj. na konec řady je zpět u začátku (22)
3. řada: pokračování do další řady bez ukončení předchozí: zdvojený KS, 2 jednotlivé KS, 2 jednotlivé PDS, zdvojený PDS, 2 jednotlivé PDS, 2 jednotlivé KS, zdvojený KS, jednotlivý KS a druhá polovina řady směrem zpět: zdvojený KS, 2 jednotlivé KS, 2 jednotlivé PDS, zdvojený PDS, 2 jednotlivé PDS, 2 jednotlivé KS, zdvojený KS, jednotlivý KS (30)
Práci neukončovat, ale pokračovat dále sháčkováním špičaté a oválné části dohromady za jednu nitku každé části (za přední nitky, které jsou ale od sebe nejdále). Práce je nyní z lícové strany špičaté části. Vše je na fotografiích níže.
Po sháčkování do asi tří čtvrtin obvodu vložit do dílku vhodné množství výplně podle vlastních preferencí a dokončit sháčkování až do konce dílku.

P.S. 1
Alternativou k oválným částem je možné uháčkovat dalších 12 špiček a mít míček při složení takový cípatý. Tam by bylo zajímavé si pohrát s barevností jednotlivých dílů.

P.S. 2
Sháčkování jednotlivých dílků lze vynechat a sháčkovávat rovnou se sousedními dílky (u mne černou barvou), ale můj způsob mi připadá odolnější na používání.





















Dále je potřeba 4 dílky vždy spojit k sobě do kruhu, ale odolně, protože musí umožnit různá přetáčení a protahování. Práce teď probíhá z lícové strany oválků spojením 4 dílků v řadě po jedné straně, poté do kruhu a zpět po druhé straně doobháčkováním. (U mne černou barvou.) Jedná se většinou o krátké sloupky, pouze poslední a první sloupky (tam, kde jsou si dílky nejblíže) jsou polodlouhé. Při obháčkování z druhé strany je postup stejný, jen mezi dva PDS mezi dílky ještě přidáme jeden další PDS, aby byl spoj pevnější. Konec příze jen nejlepší svázat se začátkem a zatáhnout dovnitř práce.





Duhová kulička je běžná háčkovaná kulička se střídáním barev po řadách podle chuti a nálady, která má místo výplně chrastící kuličku omotanou netkanou textilií.

Kulička
Vysvětlivky stejné jako u špiček.

1. řada 6 KS do magického kroužku (6)
2. řada: [zdvojený KS]x6 (12)
3. řada: [1 KS, zdvojený KS]x6 (18)
4. řada: [2 KS, zdvojený KS]x6 (24)
5. řada: [3 KS, zdvojený KS]x6 (30)
6. až 11. řada: [5 KS]x6 (30)
vložit výplň
12. řada: [3 KS, sháčkovat 2 KS do jednoho]x6 (24)
13. řada: [2 KS, sháčkovat 2 KS do jednoho]x6 (18)
14. řada: [1 KS, sháčkovat 2 KS do jednoho]x6 (12)
15. řada: [sháčkovat 2 KS do jednoho]x6 (6)
16. řada: prošít za přední nitku dokola, pevně stáhnout a konec příze zatáhnout dovnitř




Teď už zbývá si jen užít skládání a kombinování.

Přeji hodně zdaru při háčkování a zábavu při hraní s míčkem!

Vaše Efča