Voltuš


pěší turistika, mohyla J. J. Ryby, vyhlídky, vrchol Štěrbina, cca 4,5 km

30.03.2024

Opakovaně jsem "vyhrožovala" rodině, že je vezmu k mohyle J. J. Ryby, když jsme už několikrát navštívili expozici o životě skladatele v rožmitálském muzeu. Třeba už jen proto, že se tam někde rozhodl dobrovolně ukončit své trápení ve stejný den, kdy mám narozeniny. Ale nebojte, nepociťuji to nijak dramaticky. Vlastně jen to významné místo náhodou na cestě k zajímavým vyhlídkám.

Cesta od parkoviště Voltuš (část města Rožmitál pod Třemšínem) po žluté turistické značce vede po skladatelově křížové cestě kolem jeho mohyly (překvapivě impozantní a asi i navštěvované), dále k Voltušské vyhlídce, vyhlídce Bílá skála a nakonec k vyhlídce U Drtiče. Všechny vyhlídky by byly úplně parádní nebýt saharského prachu, který zrovna dorazil, ale i tak procházka stála za to. (Michal pak zjišťoval, že jsme náhodou trefili místo i čas, kde byly příznivější podmínky v ovzduší.) Na každé z vyhlídek je odpočinkový přístřešek a infotabule se spoustou užitečných informací.

Chtěla jsem nám procházku zpestřit dalším zdolaným brdským vrcholem, takže jsme si cestou zpět ještě udělali odbočku na vrchol Štěrbina (753 m). Tam asi moc turistů nechodí, je ukryt v lese. Možná jen občas někdo za účelem údržby nedalekého vysílače, ale o to dobrodružnější takové cíle jsou.

Poslední odpočinkové místo na cestě zpět už téměř u parkoviště vypadalo nejkuriozněji, jako střídačka vesnického fotbalového hřistě, kterému navíc chyběla druhá brána

Za mne pěkná procházka a rádi si ji zopakujeme.

HTML galerie Zonerama
HTML galerie 1