Horšovský Týn


kostel svaté Anny a zámecký park

22.04.2023

Pokaždé, když jedeme autem přes Horšovský Týn, říkám si, že by za návštěvu stál nejen zámek, ale také zámecký park. Pak zahlédnu věž a střechu kostela svaté Anny nedaleko města, na Vršíčku. Matně si vzpomínám, že jsem tam jako malá holka byla a působilo to na mne velmi tajemně.

Když jsme se s Michalem vraceli z chalupy opět přes "Tejno" (další má dětská vzpomínka na jednoho z řidičů autobusu, který hlásil každou zastávku hovorovým jménem), rozhodli jsme se na kostel podívat zblízka. Auto jsme zaparkovali na plácku u silnice na začátku Aleje ke Sv. Anně. Cesta alejí je sama o sobě díky starým lípám krásná určitě v každém ročním období. Bohužel stav poutního místa okolo svaté Anny a všech budov tam je velmi smutný, ale i tak má toto místo své kouzlo a zvláštní atmosféru. Pohnutý osud je blíže popsán na stránkách zámku nebo třeba na wikipedii.

Z Vršíčku je krásný výhled nejen na město Horšovský Týn, jeho zámek, ale i zámecký park s nepřehlédnutelným žlutým glorietem. A když nám ještě zbýval čas i počasí přálo, řekli jsme si, že je skvělá příležitost dohnat rest z minulé návštěvy zámku a projít se parkem tentokrát.

Přeparkovali jsme do centra města k bývalému nákupnímu centru Radbuza, které tedy jako prodejna potravin ještě funguje. Intenzivní retrovzpomínka. Jezdívala jsem s mami do Týna za její nejlepší kamarádkou a cestou od autobusu k nim jsme se většinou v Radbuze stavěly nakoupit.

Od zámku vede parkem značená Naučná stezka Královská rokle. Jsou to necelé 3 km po příjemné trase, hezkou přírodou okolo zajímavých historických staveb, prostě lehká a hezká vycházka. Jsem moc ráda, že jsme oba nápady neplánovaně realizovali, bylo to moc fajn. Kromě Vršíčku a zámeckého parku určitě doporučuji navštívit zámek, ten má rozhodně co nabídnout!

HTML galerie Zonerama
HTML galerie 1