Památník Antonína Dvořáka


návštěva expozice a opera Rusalka

29.06.2023

29.6. 2023 Rusalka

10.9. 2022

Původně malý zámeček manželů Kounicových, Josefíny - divadelní herečky a Václava Roberta - šlechtice a politika, byl častým místem pobytu skladatele Antonína Dvořáka. Josefína byla skladatelova švagrová, sestra jeho manželky, múza a platonická láska.

Část expozice muzea je věnována Kounicovým, dále životu i dílu skladatele a v suterénu zámečku (či spíše větší vily) bývají tématické výstavy. Logicky je zde také menší sál pro koncertování. Při naší návštěvě byla v suterénu výstava "Do Nového světa!" Zajímavé pojetí historických, politických a uměleckých souvislostí života za oceánem a v Evropě v době pobytu A. Dvořáka v USA.

I pro hudbou příliš nepolíbené návštěvníky je to zajímavé místo a určitě doporučuji navštívit. Kromě krásného parku, lze s aplikací využít naučné stezky Říše zvuků (několik dětských schránek jsem v parku obhlédla, ale víc neprozradím). Rusalčino jezírko v nedalekém lese bylo trochu zklamáním, vypadá více neutěšeně než romanticky. Nicméně procházka lesem v době houbařské sezóny se určitě vyplatí a náhodou jsme natrefili na jedno romantičtější jezírko přímo v parku.

U vstupu do parku je v další zajímavé budově kavárna, ale bohužel při naší návštěvě zavřená.

Každopádně kávičku dokonale vynahradila péče průvodce přímo v památníku. Totiž mít možnost prohlídky jen pro nás dva (se zámeckými leštícími přezůvkami) mělo neodolatelné kouzlo. Jinak expozice se nám moc líbila, zajímavá obsahem i provedením.

HTML galerie Zonerama
HTML galerie 1